Bio i nebio

aneb pár informací a odkazů pro váš zdravější život.

Bio

logo bioPod označením bio se skrývají potraviny vyrobené z přirozeně, „nechemicky“ pěstovaných rostlin a ohleduplně chovaných zvířat. Informace najdete např. na Biospotřebitel, Bio-info, Měsíc biopotravin nebo nazeleno.cz. Kde nakoupit? Je několik možností:

  1. „Ze dvora“ – najděte si v okolí pěstitele/chovatele, u kterého si ověřte, jaká hnojiva, postřiky apod. používá a čím krmí a jak se stará o zvířata. Nyní máte možnost toto zařídit z pohodlí svého domova na stránkách Český sedlák.
  2. Specializované obchody – kamenné i internetové, např. Bio-Natural v Chrudimi, Bio home a spousta dalších, které najdete ve svém okolí, případně na internetu.
  3. Supermarkety – také velké obchodní řetězce už mají většinou nabídku biovýrobků a potravin zdravé výživy.

POZOR! Biopotraviny a zdravá výživa nemusí znamenat totéž. Dát si obden bio vepřové koleno s bio knedlíkem a tabulku bio čokolády není zdravá výživa.

Fair Trade

logo fair tradeKdo a za jakých podmínek vypěstoval nebo vyrobil to, co se dovezlo k nám a co jsme si za „výhodnou“ cenu koupili?

Podívejte se např. na Společnost pro Fair Trade nebo na Svět v nákupním košíku.

Chemie v jídle

Mnoho ze zdravě či chutně se tvářících potravin nejsou zdaleka tím, čím se dělají a jsou často pěknou sbírkou zbytečné a zdraví škodlivé chemie způsobující alergie nebo jiné zdravotní komplikace.

Ověřte si složení svých oblíbených výrobků např. na  Chemie v jídle nebo na Emulgatory.cz. Skvělým pomocníkem je aplikace „Éčka v mobilu“, kterou si můžete zdarma stáhnout zde.

Maso – jíst či nejíst?

Vegetariánství má kromě pozitivního vlivu na zdraví jednotlivce i významný etický a ekologický rozměr.

Zkoukněte zajímavé stránky Bez masa a kvalitně. A také nějaké ty vegetariánské recepty.

Alternativní dobroty

Pokud chcete nahradit maso nebo mléko a mléčné výrobky (to snad ale jen v případě vážných zdravotních důvodů – netolerenci laktózy) nebo prostě jen vyzkoušet něco nového a obohatit svůj jídelníček, tady je pár tipů. Výborné tofu, sojové karbanátky, salámy a další dobroty vyrábí Veto Petráček. Skvělé salámy, párky a sojové jogurty dělá Kalma. Obrovský výběr obdobných výrobků má Sunfood. Úžasné pomazánky vyrábí Amunak. Všestranné sojové maso a další je sortiment Bonavity a EkoProduktu.

Něco k pití? Vyzkoušejte třeba 100% ovocné šťávy Vitaminátor nebo Hostětínský mošt, který ochutnal i princ Charles. Pokud máte rádi víno a hroznový mošt vám nepřijde jako dostatečná náhrada, zkuste dealkoholizované víno.

Ještě pár obrázků pro představu…

sojové maso sojový salám svačinka sojafit

Trochu té ekologie

Na stav životního prostředí můžeme nadávat, vzdychat nad ním nebo něco rozumného a užitečného udělat. Stačí popřemýšlet, jaké výrobky běžné spotřeby kupujeme, jak nakládáme s odpadem atd. Zkuste se podívat a inspirovat na Ekodomov nebo Zelená domácnost. Dost alternativní přístup, ale možná leccos zajímavého najdete na Ekozahrady.

Napsat komentář

Oficiální web sboru Církve adventistů sedmého dne v Luži a skupiny v Litomyšli