Zveme na cestu přátelským Íránem

SETKÁNÍ KLUBU CESTOU NECESTOUKCN_150425_Iran_1

V sobotu 25. dubna 2015 v 15:30 hodin proběhne v kongresovém sále Hamzovy léčebny cestopisná beseda Libora Drahoňovského s názvem:

PŘÁTELSKÝM  ÍRÁNEM

O své cestě píše: „Červen roku 2010 jsem strávil na vlastní pěst v Iránu. Země byla zcela jiná, než jak si ji ve svých představách pod vlivem médií vytváříme. Pohostinní a mimořádně přátelští a otevření lidé zařadili Irán v mých očích na horní příčky žebříku, co se hodnocení navštívených zemí týče.

Irán byl od nepaměti působištěm nekonečné plejády básníků, umělců, učenců i teologů, kromě toho se může pochlubit slavnými, na pamětihodnosti bohatými městy, jejichž historie je stejně poutavá jako příběhy z pohádek Tisíce a jedné noci.

K těm nejslavnějším patří Isfahán, proslavený jedním z největších náměstí na světě a také spoustou památných budov hlavně ze 17. století, tedy z dob panování dynastie Safávidů. Z dalších měst je nutné uvést ještě alespoň Širáz, jehož proslavilo několik věhlasných básníků jako Hafíz a Saadi, dále Kašan, známý ve středověku po celé Evropě díky své keramice.

Doslova symbolem staré Persie jsou dodnes dochovalé rozvaliny a k nebesům se vypínající sloupy města Persepolis a také hrobka panovníka Kýra Velikého v Pasargádách. Příroda rozlehlého Iránu skýtá vysoká pohoří, nehostinné skalnaté pouště a pustiny i úrodné nížiny. A iránský chléb, pečený mnohdy ještě v hliněných pecích, považuji za nejlepší pochoutku tohoto druhu z celého Předního východu.“

Klub Cestou necestou pořádá sbor Církve adventistů s.d. v Luži ve spolupráci s Hamzovou léčebnou.

Čestmír Šťovíček

KCN_150425_Iran_2

KCN_150425_Iran_3

Napsat komentář